Witam na moim blogu:-)

Znajdziecie tu najróżniejsze przydatne informacje mające pomóc w napisaniu pracy jak i gotowe napisane prze zemnie.

Szukaj na tym blogu

piątek, 5 sierpnia 2011

Wos - Przyczyny bezrobocia w polsce

W dzisiejszych czasach bezrobocie jest jednym z najistotniejszych problemów współczesnych gospodarek.
Bezrobocie jest problemem społeczno - gospodarczym, o rozległych skutkach zarówno w zakresie społecznym, ekonomicznym, jak i politycznym.
Problem bezrobocia pojawił się w Polsce dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, ponieważ wcześniej, w systemie komunistycznym, bezrobocie było ukryte (było przeludnienie w miejscu pracy). Kiedy weszliśmy na drogę reform w kierunku gospodarki rynkowej, konieczna była racjonalizacja zatrudnienia i pojawili się bezrobotni.
Trudno jest jednoznacznie powiedzieć jakie są główne przyczyny bezrobocia w naszym kraju, wówczas bowiem łatwo można by było wyeliminować i zmniejszyć bezrobocie. Nie jest to jednak wcale takie łatwe i dlatego bezrobocie stanowi tak poważny problem. Na pewno przyczyną pojawienia się bezrobocia była zmiana systemu. Jednak to nie system rynkowy jest zły, transformacja jedynie ujawniła problem istniejący już od dawna, a ukrywany przez władze komunistyczne. Racjonalizacja zatrudnienia spowodowała zwolnienie znacznej ilości pracowników, zwłaszcza tych nieefektywnych, którzy z powodu swojego zachowania i postawy, mają trudności ze znalezieniem nowego miejsca pracy. Dodatkowo w tym czasie zamknięto wiele nierentownych przedsiębiorstw, co dodatkowo uwolniło następne zasoby siły roboczej. Oczywiste jest, że powstawał i rozwijał się sektor prywatny, jednak następowało to stopniowo, a nierentowne przedsiębiorstwa zostały zamknięte praktycznie z dnia na dzień.
 Na pewno wpływ na tą sytuację miało dość powolne tempo rozwoju polskiej gospodarki. Przyczyną zastoju z kolei może być brak możliwości pozyskania środków finansowych na inwestycje, zahamowanie procesów prywatyzacyjnych. Jest też wiele czynników utrudniających tworzenie nowych miejsc pracy. Z pewnością można w tym miejscu wymienić wysokie koszty pracy, w szczególności pozapłacowe koszty pracy. Także podatki nie zachęcają do poszerzania działalności gospodarczej. Restrykcyjność banków w udzielaniu kredytów
 wysokie stawki oprocentowania utrudniają bardziej dynamiczny rozwój gospodarki. Z kolei samodzielne zgromadzenie kwoty umożliwiającej rozpoczęcie inwestycji wiąże się z wieloletnim gromadzeniem kapitału. Konieczne są także zmiany w przepisach prawa. Dzięki akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej, dużo zmian w zakresie prawa sprzyjających rozwojowi gospodarki, już się dokonało. Np. w ostatniej nowelizacji Kodeksu Pracy dodano informacje na temat nowoczesnych form zatrudnienia, takich jak telepraca czy samozatrudnienia.
Do wzrostu bezrobocia przyczyniła sią zmiana polityki celnej, która polega na zniesieniu bądź osłabieniu barier celnych. Na naszym rynku pojawiła się większa liczba produktów zagranicznych, które stanowią konkurencje dla produktów polskich.
Z powodu silnej złotówki, bardziej opłacalne staje się sprowadzenie towarów z zagranicy niż ich wyprodukowanie w kraju. Przyczynia się to oczywiście do spadku produkcji w kraju i redukcji zatrudnienia.
Ważną kategorią bezrobocia jest tzw. bezrobocie strukturalne - jest to bezrobocie spowodowane niedopasowaniem strukturalnym podaży pracy do popytu na pracę. Chodzi o niedopasowanie takich elementów, jak kwalifikacje, wykształcenie, doświadczenie zawodowe. Najczęściej jako przyczynę tego rodzaju bezrobocia wymienia się upadek całych branż czy gałęzi produkcji, np. górnictwa. Trudności z przekwalifikowaniem się siły roboczej powodują, że pracownicy z takich zlikwidowanych gałęźi czy dużych przedsiębiorstw mają trudności ze znalezieniem nowego zajęcia
Wielu młodych ludzi rezygnuje z pracy  na czas wychowywania dzieci.
Po okresie bierności zawodowej wracają na rynek pracy i od początku szukają nowego zatrudnienia. Ponadto każdego roku siłę roboczą zasilają młodzi ludzie którzy właśnie ukończyli szkoły.
W dzisiejszych czasach, gdy zasiłki dla bezrobotnych są tylko trochę mniejsze od pensji , ludziom nie opłaca się pracować , gdy np. mają dojeżdżać do pracy, gdyż po odjęciu z pensji , będą mieli mniej niż biorący zasiłek dla bezrobotnych. Przyczyną bezrobocia w naszym kraju jest również słaby rozwój pośrednictwa pracy oraz niewystarczająca motywacja spowodowana niskimi zarobkami , a na dodatek potęgowana możliwością tzw. dorabiania na czarno przy równoczesnym pobieraniu zasiłku.
Przyczyną dużego wzrostu bezrobocia stała się recesja ekonomiczna, a także wprowadzenie nowych technologii oszczędzającej prace ludzka, niedostosowanie kwalifikacji osób poszukujących pracy do tych technologii, restrukturyzacja przemysłu, zmiany w
organizacji pracy. Obecnie w procesach produkcji większość stanowisk pracy zastępowana jest przez prace komputerów i maszyn. W związku z tym liczba miejsc pracy została znacznie ograniczona. Za główną przyczynę bezrobocia w Polsce uważa się nałożenie nowych stosunków rynkowych na starą strukturę gospodarczą i rządzącej w niej mechanizacji.
Na bezrobocie duży wpływ mają również trudności mieszkaniowe, przenoszenie zakładów do innego regionu, itp.
 Bezrobocie strukturalne –  rezultat niedopasowań struktury podaży siły roboczej do struktury popytu na siłę roboczą,Osoby tworzące podaż pracy podnoszą swoje kwalifikacje i wykształcenie, zmieniają niekiedy wyuczony zawód, a także zmieniają miejsce swego zamieszkania, co prowadzi do zmiany struktury podaży pracy .Znacznie częstsze i bardziej znaczące są zmiany strukturalne dokonujące się w popycie na pracę. Uwarunkowane są one przede wszystkim: zmianami w strukturze popytu na produkt, występującymi w rozwijającej gospodarce; wdrażaniem postępu technicznego oraz związanym z tym spadkiem zapotrzebowania na pracowników w przestarzałych zawodach i z przestarzałymi
kwalifikacjami, przy wzroście zapotrzebowania na pracowników o nowoczesnych zawodach i kwalifikacjach.

Wpływ na bezrobocie ma również aktywność zawodowa emerytów, do której zaliczają się zarówno niskie emerytury, jak i wydłużanie wieku aktywności zawodowej , co powoduje, że pracujący emeryci, którzy chcą dorobić do emerytury blokują miejsca pracy innym ludziom.
Bezrobocie w Polsce można nazwać zjawiskiem masowym, ponieważ ciągle ono wzrasta. Wielu ludzi codziennie traci prace i niema szansy znaleźć nowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz